Požiar v susedovej chate

Autor: Marta Novotná | 8.8.2014 o 20:10 | Karma článku: 6,04 | Prečítané:  957x

Sú vedomosti, ktoré sme získali v škole a sú aj také, ktoré sme nasávali skúsenosťami a životom. Vždy ma pobavia v časopisoch, knihách, médiach, a pod., keď nám vysvetľujú úplne normálne veci, ktoré sme získali svojim životom. Napríklad, keď som prvýkrát miešala majonézu podľa kuchárskej knihy, tak som sa musela zasmiať. V popise bolo napísané, že do majonézy treba rozbiť dve celé vajíčka a v zátvorke bolo napísané, že bez škrupín. A takýchto vtipných skúsenosti mám aj viac.  Po jednom incidente v našej chatovej osade, ktorý sa takmer skončil tragédiou,  som si svoj názor poopravila. Prišla som na to, že niektorým ľuďom treba všetko vysvetľovať dopodrobna, a treba ich neustále varovať pred možnými rizikami. Čo sa stalo, vám popíšem ďalej.

Keď sa slniečko začne na jar na nás zhora usmievať, tak sa mnohí schádzame v našej chatovej osade, vo svojich chatách.  Aj v tomto roku sme sa tam zišli poniektorí už v marci. Cez deň bolo celkom príjemne, ale v noci bolo chladno a museli sme si prikurovať, aby sme neprechladli. Poniektorí prišli do vlastných chát a boli aj takí, ktorí si chatu vypožičali od priateľov. 

Aj my sme kúrili, a potom ráno manžel vymietol kachle a vyniesol popol von. O nejaký čas mi len zakričal, že musí ísť pomáhať susedom. Vyšla som von a mnohí susedia utekali k neďalekej poschodovej, drevenej chate. Z jej horného poschodia sa valil dym. V chate bol pokoj a zdalo sa nám, že tam nikto nie je. 
 
Naši susedia - stavbári, ktorí stavali dymiacu sa chatku, vošli dovnútra chaty. Ostatní čakali vonku a čakali na ich pokyn. Vo vnútri bola len mladá pani s malým dieťaťom. Predstavila sa im, že je priateľka majiteľa chaty, ktorý jej chatu požičal. On sa pritom zdržiaval v zahraničí. Chlapi jej rýchlo povedali, čo sa robí v jej chate. Mladá pani bola prekvapená, lebo nijaký dym necítila a o nijakom horení v chate nevedela. 

Chlapci rýchlo vybehli na poschodie a zistili, že dym sa valí z horiacej chladničky. Zdalo sa, že nejaký skrat spôsobil požiar chladničky. Keďže títo muži vedeli, kde má chata elektrické vedenie, tak vypli elektrinu, zahasili požiar a zišli dole. 
Celá chata bola napáchnutá dymom a okolo chladničky bolo obhorené. Našťastie sa nikomu nič nestalo a aj chata bola na tom celkom dobre. Všetci, okrem našich stavbárov, sa rozišli domov. Majiteľ chaty mal šťastie v nešťastí. Ešteže si dym všimli susedia. 

Manžel potom pracoval vonku na našej chate. Neskôr, keď muži pomohli mladej pani dať ako-tak chatu do poriadku, sa naši susedia, stavbári vracali do svojej chaty. Jeden z nich manžela ohlásil a cez plot mu rozpovedal, čo sa skutočne stalo. Verzia sa zmenila. Oheň nezapríčinila pokazená chladnička, ale tlejúce uhlíky z krbu. A ako sa to stalo? Mladá pani vybrala ráno z krbu ešte tlejúce uhlíky a uložila ich do plastového vedra, a postavila ho za chladničku. Vraj preto, aby sa jej malé dieťa nepopálilo. Od vedra sa chytila chladnička, a potom všetko naokolo. Chlapi len točili začudovane hlavami. Mladá pani asi nevedela, že sa tlejúce uhlíky z krbu nemôžu dať do plastovej nádoby,  a už vôbec nemôže takéto vedro postaviť za zapnutú, elektrickú chladničku.

Výsledok jej konania bola zhorená chladnička a v nej zhorené všetky potraviny, obhorené okolie chladničky a zadymené steny v celej chate. 
O tom, ako zareagoval vlastník chaty, neviem. Istotne nebol nadšený. Zdá sa, že sa s mladou pani dohodli, lebo ju aj teraz vídať na dvore chaty, aj s malým dieťaťom. Určite viem, že chlapci - stavbári mali o prácu a aj o plácu postarané. Museli poopravovať všetko v izbe, poopravovať niektoré obhorené súčasti chaty a aj natrieť steny. Našťastie sa všetko skončilo bez ujmy na zdraví. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?