Požiar v susedovej chate

Autor: Marta Novotná | 8.8.2014 o 20:10 | Karma článku: 6,04 | Prečítané:  945x

Sú vedomosti, ktoré sme získali v škole a sú aj také, ktoré sme nasávali skúsenosťami a životom. Vždy ma pobavia v časopisoch, knihách, médiach, a pod., keď nám vysvetľujú úplne normálne veci, ktoré sme získali svojim životom. Napríklad, keď som prvýkrát miešala majonézu podľa kuchárskej knihy, tak som sa musela zasmiať. V popise bolo napísané, že do majonézy treba rozbiť dve celé vajíčka a v zátvorke bolo napísané, že bez škrupín. A takýchto vtipných skúsenosti mám aj viac.  Po jednom incidente v našej chatovej osade, ktorý sa takmer skončil tragédiou,  som si svoj názor poopravila. Prišla som na to, že niektorým ľuďom treba všetko vysvetľovať dopodrobna, a treba ich neustále varovať pred možnými rizikami. Čo sa stalo, vám popíšem ďalej.

Keď sa slniečko začne na jar na nás zhora usmievať, tak sa mnohí schádzame v našej chatovej osade, vo svojich chatách.  Aj v tomto roku sme sa tam zišli poniektorí už v marci. Cez deň bolo celkom príjemne, ale v noci bolo chladno a museli sme si prikurovať, aby sme neprechladli. Poniektorí prišli do vlastných chát a boli aj takí, ktorí si chatu vypožičali od priateľov. 

Aj my sme kúrili, a potom ráno manžel vymietol kachle a vyniesol popol von. O nejaký čas mi len zakričal, že musí ísť pomáhať susedom. Vyšla som von a mnohí susedia utekali k neďalekej poschodovej, drevenej chate. Z jej horného poschodia sa valil dym. V chate bol pokoj a zdalo sa nám, že tam nikto nie je. 
 
Naši susedia - stavbári, ktorí stavali dymiacu sa chatku, vošli dovnútra chaty. Ostatní čakali vonku a čakali na ich pokyn. Vo vnútri bola len mladá pani s malým dieťaťom. Predstavila sa im, že je priateľka majiteľa chaty, ktorý jej chatu požičal. On sa pritom zdržiaval v zahraničí. Chlapi jej rýchlo povedali, čo sa robí v jej chate. Mladá pani bola prekvapená, lebo nijaký dym necítila a o nijakom horení v chate nevedela. 

Chlapci rýchlo vybehli na poschodie a zistili, že dym sa valí z horiacej chladničky. Zdalo sa, že nejaký skrat spôsobil požiar chladničky. Keďže títo muži vedeli, kde má chata elektrické vedenie, tak vypli elektrinu, zahasili požiar a zišli dole. 
Celá chata bola napáchnutá dymom a okolo chladničky bolo obhorené. Našťastie sa nikomu nič nestalo a aj chata bola na tom celkom dobre. Všetci, okrem našich stavbárov, sa rozišli domov. Majiteľ chaty mal šťastie v nešťastí. Ešteže si dym všimli susedia. 

Manžel potom pracoval vonku na našej chate. Neskôr, keď muži pomohli mladej pani dať ako-tak chatu do poriadku, sa naši susedia, stavbári vracali do svojej chaty. Jeden z nich manžela ohlásil a cez plot mu rozpovedal, čo sa skutočne stalo. Verzia sa zmenila. Oheň nezapríčinila pokazená chladnička, ale tlejúce uhlíky z krbu. A ako sa to stalo? Mladá pani vybrala ráno z krbu ešte tlejúce uhlíky a uložila ich do plastového vedra, a postavila ho za chladničku. Vraj preto, aby sa jej malé dieťa nepopálilo. Od vedra sa chytila chladnička, a potom všetko naokolo. Chlapi len točili začudovane hlavami. Mladá pani asi nevedela, že sa tlejúce uhlíky z krbu nemôžu dať do plastovej nádoby,  a už vôbec nemôže takéto vedro postaviť za zapnutú, elektrickú chladničku.

Výsledok jej konania bola zhorená chladnička a v nej zhorené všetky potraviny, obhorené okolie chladničky a zadymené steny v celej chate. 
O tom, ako zareagoval vlastník chaty, neviem. Istotne nebol nadšený. Zdá sa, že sa s mladou pani dohodli, lebo ju aj teraz vídať na dvore chaty, aj s malým dieťaťom. Určite viem, že chlapci - stavbári mali o prácu a aj o plácu postarané. Museli poopravovať všetko v izbe, poopravovať niektoré obhorené súčasti chaty a aj natrieť steny. Našťastie sa všetko skončilo bez ujmy na zdraví. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Sudca Hrubala: Neviem, či bol Procházka politická objednávka. Vyzerá to tak

Združenie Za otvorenú justíciu sa zrejme zmení na think-tank.

DOMOV

Kaliňák nechal schátrať ubytovňu pre policajtov. Teraz sa jej chce zbaviť

Ministerstvo zaplatilo 175-tisíc za projekt, ktorý skončil v koši.

KOMENTÁRE

Kto robí Slovensku v Amerike reklamu? Aj statočný pes a splašený medveď

Krajinu často zviditeľnia iba virály.


Už ste čítali?