Jeden deň mladých dôchodcov

Autor: Marta Novotná | 5.3.2014 o 8:00 | Karma článku: 11,19 | Prečítané:  1453x

Minulý rok, od jari do jesene, sme trávili na našej chate. Boli sme už čerství dôchodcovia a chceli sme žiť aktívne a mať nejaký cieľ. Za tieto dva roky sme si naplánovali zväčšenie našej chatky, a to sme realizovali deň po dni. Takýto jeden jesenný deň dvoch dôchodcov Vám opíšem. Ako tento deň prebiehal? Prebiehal pracovne, ale aj so zábavou, aj  s milou spoločnosťou, a pri oddychovaní s myšlienkami na krásnu minulosť a aj budúcnosť. Bolo celkom pekné počasie a aj slniečko nás ohrievalo. Okolie nám dožičilo krásnej zelene a krásnych jesenných kvietkov. Od jazera sa ozývali vodné vtáky a nad nami poletovali a spievali malé vtáčiky. Mnohé už odleteli do teplých krajín.  V ten deň sme si plánovali ďalšie práce na chatke. Okrem toho bolo treba pokosiť trávu a zostrihať plot. Tie najväčšie práce boli na stavbe dokončené. Obvodové múry boli postavené, podlahy na novej časti boli zabetónované a strecha bola hotová. Tým sa zväčšila obývačka a pristavili sme dve malé izby. Zostávalo nám ešte veľa práce.

Stavba staronovej chatky šikovným dôchodcomStavba staronovej chatky šikovným dôchodcomAutor fotografií: Marta Novotná

Keď som sa zobudila, môj manžel už neležal vedľa mňa. Počula som vonku vrčať kosačku. Kosil trávu a mal už časť dňa za sebou. Rýchlo som vstala, umyla som sa, obliekla sa a vyšla som von. Manžel už pokosil a strihal plot. Chvíľu som si sadla na podstienok a sledovala manžela a vtáčiky, ktoré hľadali v pokosenej tráve chrobáky.
Pod našim viničom, s krásnymi žltými strapcami hrozna, sa pásol čierny drozd. Ozobával naše sladučké hrozno. Manžel ho z diaľky, z druhého konca dvora, odoháňal, tlieskal rukami. Drozd nedbal a pokračoval v zobaní. Manžel sa rozbehol k nemu. Drozd prebehol popod vinič a plot k susedom a manžel sa vrátil k svojej práci. Chutné hrozno drozda lákalo a objavil sa znova. Manžel podišiel k nemu, a ten znova ušiel do susedov. Takto sa to opakovalo zopárkrát. Drozd hroznu neodolal. Kriku a tlieskania sa nebál a hneď bol u nás. Manžel pobehol k plotu a urobil ešte väčší krik. Drozd prebehol znova do susedov, ale manžel ho vyhnal aj od nich. Náš milý návštevník sa už viac v ten deň nevrátil a manžel dokončil strihanie plota.

O chvíľu už manžel sedel pri mne na terase a spolu sme sledovali zelené okolie nášho dvora a vtáčiky - žltochvosty domové. Skackali po susedovej streche a sem-tam vleteli aj na našu trávičku. Tíško sme sa rozprávali a plánovali sme si dnešný deň. Bolo krásne a vôbec sa nezdalo, že je už jeseň. Potom sme sa rozišli každý po svojej práci. Ja som v chatke upratala a zložila náš malý gauč, kde sme spali a začala som chystať raňajky. 

Manžel vošiel do chaty, premiestnil gauč, kreslá a stolík na novopostavenú časť obývačky, a na starej časti vylámal podlahu. Celú unimobunku bolo treba podbetónovať. Vzniknutú jamu vyčistil, povynášal zvyšky z podlahy do kontejnera a začal voziť do nej z vonku hlinu a neskôr aj štrk.
Keďže už boli raňajky hotové, tak sme si sadli vonku za stôl a naraňajkovali sme sa. Vzduch bol teplý a svieži a chutilo nám. Najedli sme sa a každý si išiel po svojej práci.
 
O chvíľu sa u nás zastavil mladý sused - murár a ponúkol sa manželovi, že mu pomôže vybetónovať obývačku. Prácu si rozdelili, manžel miešal na dvore v miešačke betón a sused ho vozil do jamy v obývačke. Pomaly sa diera plnila a povrch betónu sused krásne vyhladil. Bol šikovný. Darmo, dobrý remeselník je na nezaplatenie.
Začala som variť obed, a popritom som chlapom naservírovala kávu a keksíky. Chlapi zatiaľ pri káve oddychovali a rozprávali sa. O chvíľu som ich už videla pracovať.
 
Skontrolovala som variaci sa obed a vyšla som von. Mala som chvíľku voľna. Sadla som si na trávu a čítala som knihu. Bolo úžasne. Vstala som a pohľadom som pohladila moje jesenné kvietky, kríky a stromy a zobla som si z nášho sladkého hrozna. Dorelaxovala som a prestrela som na terase stôl, a vyniesla som na stôl jedlo. Chlapi zatiaľ dobetónovali, poumývali sa a prezliekli sa. Najedli sme sa. Muži zostali pri stole a manžel ponalieval do pohárikov. Pritom sa dohovárali o ďalšej práci. Na rade bola betonáž kuchyne. Najskôr musel zaschnúť betón v obývačke, aby sme tam mohli presunúť všetky veci z kuchyne.
Umyla som riad a poupratovala kuchyňu. Neskôr som chlapom ponúkla malé občerstvenie a náš pracovný deň sa skončil. Sused sa rozlúčil a odišiel a my sme išli oddychovať tiež.

Slniečko pomaly zachádzalo. Vybrali sme sa na prechádzku okolo jazera. Po trávičke a okolo kríkov a stromov sa nám prechádzalo príjemne. Našli sme pár šampiónov a tešili sme sa, že budú na raňajky. Došli sme až k manželovmu mólu, sadli sme si do člna a člnkovali sme sa po pokojnej hladine jazera. Okolo nás plávalo množstvo kačíc, na hladinu sa vyhadzovali ryby a v rohu jazera, pri rákosí, plávali labute.

V druhej polovici našej plavby nás ohlásil priateľ a pozval nás k ním na občerstvenie. Vyšli sme hore na ich terasu, kde nás privítala jeho manželka. Z tadiaľ bol krásny výhľad na vodu, na okolité stromy, kríky a na druhú stranu jazera. Posedeli sme si, porozprávali sme sa a vypili sme čaj. Bol čas vrátiť sa do člna a na ňom sa doplaviť na náš breh. Keď sme pristáli, vyšli sme hore k našej chatke.
 
Vo dvore sme si sadli na hojdaciu lavicu, pod javor a rozprávali sme sa. Javor nám po chvíli zhadzoval farebné listy a vytvoril pod ním z nich koberec. Ozdobila som nimi aj náš stôl na terase. Náš starý spoločník javor bol od začiatku našim dôverníkom. Pri našich tichých rozhovoroch si vypočul veľa zaujímavého, vážneho a veselého.

V objatí sme spomínali na začiatok, keď sme čistili pozemok od kríkov, malinčia a buriny. Do pôdy sme zasadili trávu, kríky a kvietky.
Na kraj sme kúpili a postavili staršiu unimobunku. Manžel ju opravil a urobil v nej kuchyňu a obývačku. Pred chatku urobil terasu. Radi sme tam sedávali celé leto.

                                           starachatka.JPG 
                                                  Naša stará unimobunka

Za chatou postavil drevenú toaletu a vedľa nej sklad na náradie. Aby sme sa mali kde umývať a sprchovať, nad sklad postavil veľký sud, na ktorý pripevnil sprchu a aj umývadlo. Dookola všetko obil rohožami.

Odvtedy sa naše plány zmenili a manžel postavil v lete novú, väčšiu chatku. Zostáva dorobiť len vnútro. Vďaka šikovnosti a umu manžela, sme toho stihli viac ako sme si naplánovali. Hoci nie je murár, tesár, atď., takmer všetko zrealizoval a vymyslel on.

Spomínali sme na začiatok nášho spoločného dôchodku a na zvykanie si na spoločný život, keďže manžel pracoval celý život preč z domu. Tešili sme sa, že sme vybudovali v tejto krásnej prírode takýto príjemný kút, ktorý nám pomohol zvládnuť aj toto obdobie. Nezaháľali sme, hoci sme boli doma. Hýbali sme sa a aj sme sa zabávali.
Pomaly sa začalo stmievať. Najedli sme sa a rozostlali sme našu posteľ. Vybrali pred chatku lehátka a sledovali sme hviezdičky a prelietajúce družice. Spať sme išli neskoro v noci. Ráno nás čakala ďalšia práca a zábava,....

Bol to len jeden obyčajný, ale krásny deň, jeden z mnohých. Bol plný práce, zábavy, ale aj stretnutí s dobrými ľuďmi a prírodou. Takýto bol krásny deň mladých dôchodcov.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?