Výber pôrodnice - pôrod prvého dieťatka v rodine

Autor: Marta Novotná | 26.9.2013 o 7:30 | Karma článku: 8,39 | Prečítané:  1023x

Narodenie dieťatka, vždy vyvoláva v rodine radosť, šťastie a vznikajú rôzne zaujímavé situácie. Je dobré, keď si môžeme zvoliť nemocnicu a lekára sami. Niektorým sa zdá, že v Bratislave je všetko lepšie ako v okresných mestách. Mnohí tam idú s nádejou, že v bratislavských nemocniciach im hneď pomôžu a lekári robia zázraky hneď, a na počkanie. Mnohí Bratislavčania to vnímajú inak, a zdá sa im, že v nemocniciach u nich, sú lekári veľmi vyťažení a nemajú dostatok času na pacientov. Pripúšťajú však, že pre množstvo prípadov, ktoré prejde ich ambulanciami sú skúsenejší ako na vidieku. Aj mladí manželia, o ktorých píšem, sa rozhodli, že ich dieťa príde na svet v dunajskostredskej nemocnici. K tomuto rozhodnutiu sa priklonili nielen kvôli nemocnici, ale aj kvôli tomu, že v tomto meste je manžel doma. Niektorí rodáci a aj lekári v pôrodnici sa im čudovali. Skúsenosti lekárov sú skôr také, že pacienti skôr odchádzajú do Bratislavy ako prichádzajú k ním. V pôrodnici všetko prebehlo dobre. Na svet prišlo malé bábo a potešilo celú rodinu. Zhodli sa, že výber vidieckej nemocnice bol dobrý. Ako všetko prebiehalo pred, počas a po pôrode v nemocnici a aj v rodine vám opíšem.

Novonarodené dievčatkoNovonarodené dievčatkoAutor fotografie: Novotná Marta

Rozhodnutiu detí, rodiť v ich meste, sa manželovi rodičia potešili. Takto budú mať syna doma a nevestu celkom blízko v nemocnici, aspoň nejaký čas.

Bábu sa akosi nechcelo ísť na svet a mamička prenášala už dva týždne. Po dvoch ultrazvukoch sa manželia nedozvedeli, či to bude chlapec alebo dievča. Na vine neboli lekári v Bratislave, ale bábo, ktoré bolo vždy otočené tak, že nebolo možno určiť pohlavie dieťatka. Na starostlivosť ošetrujúceho lekára v ambulancii si mamička nesťažovala.

Po dvoch týždňoch konečne prišli bolesti a v noci odviezol manžel manželku do vidieckej nemocnice. Kontrakcie však rýchlo prestali. Lekári si mladú rodičku nechali na rizikovom oddelení v okresnej nemocnici. Starostlivý manžel odišiel k rodičom.

V nemocnici urobili mladej žene, prvorodičke, vyšetrenia a zistili, že nemá akýsi hormón, ktorý vyvoláva kontrakcie. Konečne bábo prestalo štrajkovať a na ultrazvuku sa ukázalo, že to bude dievčatko. Lekár zistil, že veru to je riadna baba, ktorá má cca viac ako štyri kilá. Mladej žene začali podávať chýbajúci hormón. Po pár dňoch sa kontrakcie konečne dostavili.

V ten večer zazvonil telefón, a manželka oznámila manželovi, že sa to už začalo a môže prísť. Manžel vzal všetko potrebné a odišiel do nemocnice. Plánoval byť pri pôrode a potom zostať s manželkou a dcérkou na VIP izbe. Osud chcel inak. Nebol pri pôrode, lebo sa spontánny pôrod nekonal. Lekári museli urobiť cisársky rez. Po pár minútach bola dcérka na svete. Rodičku previezli po zákroku na isku. Manžel išiel späť k rodičom. Predtým ešte odfotil svoju krásnu dcérku a zavolal svojim a jej rodičom a oznámil im akú krásnu vnučku majú a poslal im aj prvú fotografiu.

Všetci boli šťastní, lebo konečne po dvoch chlapcoch u dcérky sa narodila do rodiny  krásna vnučka. Sen sa im splnil. Najstarší vnúčik to komentoval takto: “ Asi sme boli všetci dobrí. Aj ja som bol dobrý. Nechcel som chlapca, ale sesternicu a splnilo sa to.”
Neskôr mal problém s menom malej sesternice. Povedali mu, že sa bude volať Alžbetka. “Babka, mne sa to meno nepáči, lebo je dlhé. Ja by som radšej chcel Danku. To je kratšie meno, a tak sa volá moja kamarátka.“ Mama mu vysvetlila, že už jej také meno zapísali a už ho nemôžu zmeniť. Rozmýšľal, ale potom prikývol a uspokojil sa.

V pôrodnici lekári rozhodli, že spoločnú izbu môžu manželia dostať až vtedy, keď rodička začne chodiť. Je to síce pekná, drobná, ale snaživá a silná žena, a tak po dvoch dňoch už chodila.  Konečne ju v nemocnici presunuli aj s dcérkou na VIP izbu a manžel sa prisťahoval za nimi. Teraz mal obidve svoje ženy pod dohľadom a pomáhal im. Aj keď sem-tam musel odskočiť do Bratislavy,  do práce, vždy sa vrátil a pomáhal  manželke s radosťou. Bol veľmi starostlivý a všetci v rodine sa mu smiali a robili si z neho žarty: “Počúvaj, ty by si najradšej za tvoju ženu aj kojil, ba aj rodil.” Len sa usmial a pokýval hlavou a nechal ich nech si hovoria, čo chcú. Napriek tomu, sa to všetkým veľmi páčilo ako sa stará o svoje dve ženy.

Vnučku si do nemocnice prišli pozrieť obidva páry starých rodičov. Hoci sa nedohovorili, stretli sa tam. Boli trošku smutní, lebo im ukázali malú len cez úzke okienko v čakárni. V Bratislave boli zvyknutí na to, že ich vpustili aj do izby a mohli si bábo aj popestovať. Babička s manželkinej strany si aj trošku, z ľútosti, poslzila. Inak boli všetci spokojní, lebo videli, že ich dievčatá, aj malá a aj veľká, sa majú dobre.

Malé dievčatko má už viac ako tri týždne a býva so svojimi rodičmi v Bratislave. Teší sa dobrému zdraviu, aj so svojou mamičkou. Sem-tam prídu ešte do vidieckej nemocnice na výber stehov a na kontrolu. Navštívia aj starých rodičov, ktorí žijú v meste, a ktorí sa na nich veľmi tešia. Oni zase idú na návštevu k nim. Aj starí rodičia od manželky, hoci bývajú ďaleko, a aj iná rodina, chodia pozrieť maličkú. Veď je to najväčší poklad v rodine.

Rodička si veľmi pochvaľovala vidiecku pôrodnicu, jej lekárov, sestričky a ostatný personál. Vzorne sa tam o ňu a jej dcérku starali a nič nezanedbali. Mladí boli nadmieru spokojní. Rozhodli sa dobre, hoci nemôžu povedať, že by mali niekedy problémy s lekármi v Bratislave. Skonštatovali nakoniec, že všetko má svoje za aj proti.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?