Komunikujúci a rozšantení vnuci

Autor: Marta Novotná | 10.5.2013 o 8:00 | Karma článku: 13,66 | Prečítané:  456x

 Deti sú najkreatívnejšie stvorenia medzi nami ľuďmi. Keď sú malé, tak si veľmi ľahko pomenujú každú vec a činnosť, a tak vznikajú v každej rodine nové slovenské slová. Potom sa nehnevajú, že si s rodičmi alebo inými ľuďmi nerozumejú. Hoci v terajšej dobe je moderné učiť deti aj akúsi  pomocnú, posunkovú reč, aby vedeli vyjadriť svoje potreby a aby sa zbytočne nezlostili. Keď chceme s nimi komunikovať, tak sa vždy musíme aj my naučiť, čo nám chcú deti povedať alebo ukázať. Deti obohacujú našu reč. Učíme sa aj my s dedkom. Máme dvoch malých vnúčikov, päťročného a ročného a chceme im rozumieť. Z týždňa na týždeň je to viac a viac slovíčok a aj gest. Naša dcérka nás poučí, čo malý tými gestami alebo slovami chce povedať a naša konverzácia je potom bezproblémová. Bežné slová, mama, tata, baba, toto, atď. ... sa už naučil. Okrem rozprávania, sú naši vnuci veľmi pohybliví a chcú byť aj samostatní. Nechcú, aby sme im pomáhali. To sa však niekedy nedá. Musíme ich istiť, aby sa im niečo nestalo. Hoci nám naši malí dajú zabrať, tešíme sa na nich. Sú to naše slniečka. Obľúbené miesto pre nich je okolie našej chaty, kde majú voľnosť a prírodu.

Malí na chate.Malí na chate.Autor fotografii: Marta Novotná

V letných mesiacoch radi trávime pekné dni na chate, a tam sa stretávame s našimi deťmi a vnukmi. Malí majú radi vodu a radi sa aj sem-tam striekajú, šantia a aj pomáhajú polievať kvety, stromy a kríky. Hlavne dedkovi obaja pomáhajú, a dokonca aj stavať. Potom je hlavne ten päťročný natešený a oznamuje rodičom, že pomáhal stavať dedkovi chatu.

Malý, ročný vnúčik, veľmi pohyblivý a učenlivý, všetko opakuje po svojom “veľkom bratovi”. Keď ten ide hore po tehlách, tak aj ten malý skúša ísť hore. Ide mu to dobre. Samozrejme, že sme pri ňom a dávame na neho pozor. Rozhadzuje ručičkami a nechce, aby sme ho držali. Preto ho zložíme radšej dole.

Prišla k nám na návštevu naša kamarátka so svojim malým psíkom Bobom. Naši vnúčikovia mali z tejto návštevy obrovskú radosť. Hlavne ten malý tlieskal ručičkami a vykrikoval: “mo, mo”. Dcéra nám vysvetlila, že to znamená, že tam je psík. Boli na výlete v Rakúsku a boli tam ovečky a malý miesto be,be, kričal, že mo, mo. Dovtedy hovoril na psíka hav, hav, ale odvtedy to nehovorí. Deti boli šťastné a úžasné. Hladkali psíka, lozili za ním štvornožky pod stolom a výskali pri tom. Malý mu strkal ručičku do papuľky a Bobo mu nič neurobil. Nepáčilo sa mu, keď ho malý ťahal za chvostík. Vtedy sme už aj my zasiahli a kamarátka  vzala Boba na ruky.

Keď sme išli k jazeru malý sa tešil,  a vykrikoval: “kabo, kabo”. To v jeho reči znamená, že voda. Dedko mu nanosil okrúhle kamienky a on ich hádzal do vody a vydržal by tam aj hodiny. Potom sme ho presvedčili, že ideme ďalej, kde bol lepší prístup k vode a všade boli okrúhle kamienky. Sadol si takmer k vode a hádzal kamienky do vody. Najradšej vyškrabával z hliny tie kamienky, ktoré boli zahrabané najhlbšie. Sedeli sme tam dlho a už nás prešla trpezlivosť, a tak sme malého prehovárali, aby sme už išli domov. Nechcel, lebo tá voda v jazere ho fascinovala. Tak ho dedko vzal na ruky a “s muzikou” sme išli až k našej chate. Pred chatou si uvedomil, že tam je mama a zabudol na vodu a len opakoval: “mama, mama”.

Vo vnútri kričal: “ kabu, kabu” a to znamenalo, že chce piť mlieko. Dcérka nám vysvetlila, že to je označenie pre všetko čo sa je a pije. Potom chcel zažínať svetlo a začal otvárať a zatvárať dlaň. To vraj znamená, že zažať alebo zhasnúť. Rovnako ukazuje, keď chce niečo otvoriť alebo zatvoriť. Starší jedol keksík a nechcel malému dať, a tak mu malý hovoril: “Dami ja.” V jeho reči to znamenalo, že daj mi.

Slniečko krásne svietilo, a tak dedko namontoval hadicu a pustil vodu. Obaja sa tešili a kričali. Starší už aj sám pyšne polieval. Malý sa pritom zlostil, lebo prskajúcu vodu chcel chytiť ručičkou.  Dedko mu v tom bránil. Malý volal znova: “kabo, kabo”. Neopakovali sme po ňom, ale hovorili sme mu, že voda. Zrazu sme začuli, že z toho nadšenia začal volať: “voda, voda”. Podarilo sa mu zachytiť prúd vody rukou a zvolal: “ Paáá ”, lebo voda bola veľmi studená. Tak isto kričí, aj keď je niečo horúce. Potom išiel k sudu, kde bola napustená voda a celú ruku aj s rukávom namočil do nej. Mama mala “radosť” a musela ho prezliekať a nielen raz, lebo raz sa postriekal pri polievaní a raz mal zase ruku v sude.

Keď prídu na chatu, tak prvé, čo dedko urobí, tak odmontuje páku na vodu z vodovodu, aby malí nevedel pustiť vodu, lebo mama by sa ho istotne nedoprezliekala. Malý sa vie riadne zlostiť, ale všetci poslúchame mamu, ktorá nám dá inštrukcie, a tie dodržujeme. Starší vnúčik mu hovorí niekedy, že “ drobec ”. 
Malý sa takmer ničoho nebojí. Chytá pavúky, mravce a všetko čo lezie po betóne. Všetko chce vyskúšať a ochutnať.

Najväčšou zábavou pre staršieho vnúčika je kosenie trávy. Teší sa, keď mu dedko dovolí trošku chytiť kosačku. Potom pokosenú trávu nasypú do fúrika a jedného alebo druhého posadí na trávu a vezie ich na skládku trávy. To je najlepší dopravný prostriedok a majú z toho zážitok. Dedko ich niekedy povozí aj na lopate. Vo vnútri majú autá, hračky,..., ale najradšej sa hrajú  “ s nehračkami “. Voziť sa na fúriku alebo na lopate je zábavnejšie ako na bicykli. Niekedy ho privezú celkom zbytočne.

Bol to veselý deň a my sme sa s dedkom naučili nové slová a gestá malého. Deti robili všetko s nami, takže sme takmer nič nedorobili. Ale vôbec to nevadilo, lebo to bol pre nás, starých rodičov, najkrajší deň tohto týždňa. Naši vnúčikovia a naša dcéra nás obohatili a nielen o novú komunikáciu, ale o milé spomienky na časť našej rodiny. Žijeme z toho až do nasledujúceho stretnutia s našimi deťmi a vnúčikmi.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?