Prechádzka zákutiami Malého Žitného ostrova

Autor: Marta Novotná | 2.11.2012 o 8:00 | Karma článku: 14,76 | Prečítané:  1196x

Bol krásny deň, taký aký býva len na brehu nášho Šulianskeho jazera na jeseň. Príroda bola ladená do zlato - zelena. Na jazere plávali kačice, potápky a labute. Potápky sem-tam zmizli na dlhšiu dobu pod vodou, isto pre potravu. Z rána a na večer bol nad krajinou tylový opar a poobede ho presvietilo slniečko, ktoré svojimi lúčmi ohrievalo okolie. Keďže ovzdušie bolo teplé a vlhké, v tráve, pod kríkmi a v okolí jazera som našla huby. Hneď vľavo, za jazerom sú krásne ramená Malého Dunaja a za rampou sú lužné lesy. Nádherná príroda na Malom Žitnom ostrove ma vždy uchváti a urobím si niekoľko záberov. Aj teraz som sa nechala uniesť farbami jesene, jemným oparom nad Šulianskym jazerom, krásne hučiacou vodou pod mostom do lužných lesov, krásnym zachádzajúcim slniečkom, ktoré svojím svitom dávalo stromom, kríkom a vode akýsi zvláštny oranžový lesk a neskôr aj súmrakom, ktorý sadal na okolie a vodu. Táto krásna časť Malého Žitného ostrova je za Vodným dielom Gabčíkovo.

Pohľad z brehu cez rastúcu vegetáciu na jazeroPohľad z brehu cez rastúcu vegetáciu na jazeroAutorka fotografii: Marta Novotná

Navštívili nás priatelia, ktorým sme s manželom pripravili malú prechádzku do okolitej prírody a do okolia jazera. Zišli sme od chatiek dole schodmi a kráčali sme krásnou prírodou okolo jazera, smerom k lužným lesom a k ramenám Malého Dunaja. Okolo jazera sme míňali móla, na ktorých rybári chytali ryby. Niektorí sa pochválili peknými úlovkami kaprov a iných rýb.    

     Jazero2.JPG       Jazero3.jpg


Zabočili sme pri jazere doprava a cestou sme prešli okolo reštaurácie. Oproti, pri jazere sme minuli veľké mólo. Pokračovali sme cestou medzi jazerom a  ramenom Malého Dunaja. Z boku jazera sme obdivovali pobrežie, v pozadí s chatkami, až hore, na brehu.

     Jazero4.jpg        Jazero5.jpg  


Presne oproti rampe, ktorá je vstupom, cez rameno Malého Dunaja, do lužného lesa, je navážka betónu, asfaltu, a iného materiálu, ktorá už pomaly zarastá rastlinami, trávou a kríkmi. Ňou bol oddelený prietok z ramena Malého Dunaja do jazera. Teraz prúdi medzi nimi voda len podzemnou časťou, pod navážkou. Voda v jazere je čistá, o čom svedčí aj prítomnosť sladkovodných medúz.

     Jazero6.jpg         Jazero7.jpg


Toto je už rameno Malého Dunaja, ktoré je obrastené bohatou vegetáciou. Na druhom obrázku stojíme na moste, ktorý je nad ramenom Malého Dunaja, a na ceste do lužného lesa. Spod mosta veľmi rýchlo a hlučne preteká voda na jeho druhú stranu. Oproti už zapadajúce slniečko sfarbilo do oranžova stromy a kríky, pri ramene Malého Dunaja.

     Jazero8.jpg          Jazero9.jpg


Slniečko už pomaly zapadá a na vodu Malého Dunaja padá súmrak. Na vodnej hladine je nádherný odraz zapadajúceho slnka. 

     JazeroII.jpg           JazeroIII.jpg
           

Ešte jeden záber, z iného uhla, na zapadajúce slnko a jeho odraz na hladine ramena Malého Dunaja. K lužným lesom sme už nepokračovali, lebo sa stmievalo. Po odchode späť za rampu sme sa ocitli opäť pri jazere, kde už nad jeho hladinou visel opar a presvetľovalo ho zapadajúce slniečko.  

    JazeroIVa.jpg           JazeroI.jpg  

 
Keď sme sa unavení vracali, takmer už po tme, z výletu po okolí Šulianskeho jazera, tak ma upútal nádherný farebný obrázok nad jazerom a na jazere, spôsobený odrazom zapadajúceho slnka. 


                               JazeroV.JPG


Výlet sa nám vydaril. Uvideli sme krásnu scenériu, ktorú vytvorila príroda. Cesta okolo jazera meria cca 3 km a my sme prešli približne jej menšiu polovicu. Priateľke sme pomohli nazbierať veľké púpavové listy pre jej škrečka Miša, ktoré boli väčšie ako inde, lebo vlhkosť a výživná pôda ich dobre vyživila. Na brehu jazera, pri stromoch sme našli huby. Na druhý deň som z nich pripravila dobrý obed. Priatelia odišli domov spokojní, lebo krásna príroda a aj jednotlivé fázy dňa sa im zdali ako v rozprávke. Zamenili stereotyp v meste za prírodu, aspoň na jeden deň. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?