Vyplatilo sa mu ísť si za svojím cieľom

Autor: Marta Novotná | 27.10.2012 o 8:30 | Karma článku: 12,19 | Prečítané:  616x

Mnohé deti sú už odmala ambiciózne a majú svoj názor na veci, radi sa presadzujú a vyrastajú z nich osobnosti. Keď prejavujú svoj názor, tak sa dospelým zdá, že sú drzé, tvrdohlavé, papuľnaté. Ich postoj často ovplyvňuje mnoho faktorov, medzi inými aj povaha a prostredie, v ktorom žijú. Niekedy ich tá tvrdohlavosť môže hnať aj dopredu. Môj známy bol veľmi učenlivý, slušný, múdry, ambiciózny, iniciatívny, všestranný (v oblasti humanitnej, aj prírodovednej), ale z času na čas tvrdohlavý a išiel si za svojim cieľom. Rád reprezentoval svoju školu a obec na rôznych súťažiach a často bol aj ocenený. Bol takým istým dieťaťom ako veľa iných detí v jeho veku, možno, že viac iniciatívnejší. Jeho názory sa nie vždy zhodovali s názormi rodičov a iných. Často si presadil svoje. Zdá sa však, že sa mu tá jeho tvrdohlavosť vyplatila. V spojení jeho horeuvedených predností, s odvahou a hlavne s pracovitosťou sa vypracoval a našiel také uplatnenie, o ktorom mnohí len snívajú. Aj keď si veľakrát zapríčinil problémy svojou zanovitosťou, vždy vstal, napravil, čo sa dalo a išiel ďalej. Radi si spomíname na jeho šibalstvá počas jeho študentských rokov. Jeden taký príbeh o ňom, vám napíšem.

Tajné volanie mladého mužaTajné volanie mladého mužaAutor obrázku: Marta Novotná

Tento príbeh sa začal vtedy, keď začal študoval na gymnáziu. Učil sa rýchlo, a tak voľný čas venoval svojím koníčkom, hlavne počítaču, čítaniu rôznych kníh a encyklopédii, herectvu a hudbe, atď. Rád počúval hudbu, a tak bol stálym poslucháčom rádia. Neraz sa zapojil aj do ich súťaže, a takmer vždy niečo vyhral. Raz volkmen, inokedy slúchadlá, disky, rádia, a pre mladého mládenca zaujímavé vecičky.

Zo začiatku sa tešili spolu s ním aj rodičia, ale neskôr to prerástlo do niečoho nežiadúceho. Bol takmer stále na telefóne do rádia. Rodičia precitli, keď dostali od telekomunikácii vysoký telefónny účet . Vtedy si sadli so synom a pohovorili si s ním. Bránil sa, že veď, to čo pretelefonoval, získal na tých cenách späť. Rodičia  poukazovali na to, že bez tých vecí sa zaobídu, ale na stravu, byt, oblečenie, rôzne krúžky pre neho, a pod., peniaze potrebujú. Dohodli sa, že telefonovanie obmedzí.

Bolo to pre neho ťažké a lákavé. Spolužiaci a známi ho počuli v rádiu, a tak sa stal takou malou mestskou hviezdičkou a bol kamarátmi a známymi obdivovaný. To všetko sa ešte neskončilo, lebo túžba po pre neho atraktívnych veciach, ktoré mohol vyhrať a po obdive medzi kamarátmi, zvíťazila. Rodičia často počúvali od ľudí: “Počuli sme vášho syna v rádiu.” Pokiaľ to bolo v medziach normy, tak to neriešili.

Časom, znova začali rásť telefónne účty a zistili, že to je práca ich syna. Znova mu súťaže zakázali. Raz matka s kolegyňou nakupovali v potravinách. Hralo tam rádio, ale ona ho vôbec nevnímala, uvažovala, že čo treba nakúpiť. Po chvíli ju kolegyňa upozornila: “Počúvaj, to je tvoj syn v rádiu.” Matka sa nahnevala a doma si syna podala. Priznal sa, že neodolal a zavolal, lebo otázku vedel a chcel vyhrať nejaké nové veci. Stopla mu aj hry na počítači. Vydržal netelefonovať, a tak mu počítač znova povolili.

Jedného dňa išla matka ležať do nemocnice. Dostala na počúvanie synov volkmen. Pred jedným vyšetrením jej odporučili v noci nespať. Snažila sa robiť rôzne veci, aby odolala spánku. V noci riešila krížovky a mala zapnuté rádio. Nevnímala ho, až odrazu spozornela, známy hlas: “Nemôžem hovoriť hlasnejšie, lebo nechcem zobudiť ocka.” Došlo jej, že to je ich syn. Sťažoval si, že má zakázané telefonovať. Redaktorka mu radila, aby počúval rodičov, lebo isto majú dôvod, keď mu zakázali telefonovať. Na otázku redaktorky, či doma pomáha odpovedal: “ Pomáham, ale naši ma nútia robiť to, čo sa mi nechce. Keď to neurobím, tak sa hnevajú.” „ A čo je to?” spýtala sa redaktorka. Syn jej na to: “Musím vynášať smeti.” Redaktorka, mu dohovárala, že to nie je taká ťažká práca pre mladého muža, a mal by byť hrdý, keď rodičom pomáha. Zaskočilo ho to a chvíľu zostal ticho. Potom zodpovedal položenú hudobnú otázku a jeho ego pohladila zase výhra. Napriek predošlému hnevu, sa mama musela pousmiať.

Vtedy si mama uvedomila, že na ich syna treba ísť inak. Veď bude o chvíľu dospelý. Nemôžu mu prikazovať a rozkazovať, lebo sa zatne a robí si aj tak svoje. Treba to riešiť rozvážne. Doma si sadli, znova sa rozprávali, ale nie ako s dieťaťom, ale ako s dospelým. Nekarhali ho, ale pýtali sa ho ako by to riešil on. Počúvali ho a argumentovali. Nakoniec pripustil, že rodičia majú pravdu. Peniaze môže použiť aj užitočnejšie. Dokonca, aby odbremenil rodičov, tak si privyrábal brigádami a pomáhal aj doma. 

Rodičia priznali, že aj naďalej zostal sám sebou a sám sa rozhodoval, že čo urobí. Nedal si veľa rozprávať do svojich rozhodnutí. Musel sa sám poučiť na svojich chybách a potom s odretými ušami išiel ďalej. Tak ako ostatní, aj on mal, okrem tých málo záporných, aj mnohé dobré vlastnosti. Rád a dobre sa učil, bol rozvážny, mal dobré koníčky, a hlavne bol ctižiadostivý, odvážny a pracoval na sebe. Skončil vysokú školu, a keďže bol súťaživý typ, tak sa zúčastňoval rôznych konkurzov, hral v divadle a získal aj iné zaujímavé zamestnania. Práca v rôznych médiach sa mu stala osudnou a popritom aj spieva. Možno, že to je aj vďaka jeho tvrdohlavosti a jeho záujmom v mladosti. Dôležité však je, že robí to, čo on chce a že sa mu ten cieľ podaril dosiahnuť. Napriek úspechom zostal dobrým človekom, je skromný a nerád robí okolo seba rozruch.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Sudca Hrubala: Neviem, či bol Procházka politická objednávka. Vyzerá to tak

Združenie Za otvorenú justíciu sa zrejme zmení na think-tank.

DOMOV

Kaliňák nechal schátrať ubytovňu pre policajtov. Teraz sa jej chce zbaviť

Ministerstvo zaplatilo 175-tisíc za projekt, ktorý skončil v koši.

KOMENTÁRE

Kto robí Slovensku v Amerike reklamu? Aj statočný pes a splašený medveď

Krajinu často zviditeľnia iba virály.


Už ste čítali?