Odsúdená na lásku - krst

Autor: Marta Novotná | 12.12.2011 o 8:00 | (upravené 14.12.2011 o 8:21) Karma článku: 7,90 | Prečítané:  1303x

Takmer rok po krste prvej básnickej zbierky Moje ruky sú láska z pripravovanej trilógie, sme sa opäť zišli dňa 9.12.2011 v Šali, v konferenčnej miestnosti Štátneho archívu, kde Danka Janebová krstila svoju druhú zbierku básni Odsúdená na lásku. Zbierka bola vydaná vo vydavateľstve Perfekt. Bolo to milé a nezabudnuteľné stretnutie priateľov a obdivovateľov Danky Janebovej, jej poézie, jej podporovateľov a aktérov programu. Celým programom bolo cítiť silu jej tvorby a silu jej života. Verše odzrkadľovali všetko čo prežila, úsmevy, slzy, lásky, krízy a rozchody, ... Danka otvorila v tejto zbierke svoj vnútorný svet a myslí si, že pocity ľudí sú si veľmi podobné, a to v prežívaní chvíľ vo svojich vzťahoch, lások, kríz a rozchodov. Stotožnenie sa s jej básňami, môže pomôcť pozornému čitateľovi a aj poslucháčovi pochopiť pocity iných a i seba samého.

Po krste básnickej zbierky, ryžou.Po krste básnickej zbierky, ryžou.

Program krstu, medzi hovoreným slovom, sprevádzala šalianska jazzová kapela JAZZPERADO. Programom sprevádzala Ivana Porubská, ktorá v skupine hrala na saxofón.

Fot1A.JPG

Na úvod priblížila tvorbu a život autorky Danky Janebovej, PhDr. Jonasová Anna. 

Fot2.JPG

Autorka pri prezentácii svojej básnickej zbierky, okrem iného povedala, že slová, by nemali slúžiť k ubližovaniu, ale mali by vyjadrovať porozumenie, lásku a priateľstvo a mali by pomáhať. Na konci poďakovala všetkým tým, ktorí sa zaslúžili o to, že mohla túto krásnu knižku vydať.

Fot3.JPG

Krstnou mamou novej básnickej zbierky bola p. Maťašovská, ktorá krstila túto krásnu knižku ryžou. Vo svojom príhovore, so slzami radosti v očiach, povedala, že sa teší z tejto príležitosti. Vyjadrila sa, že vzhľadom na to, že sa narodila v ten istý deň ako autorkina mama, cíti sa ako jej druhá mama.

Fot8.JPG

Milým prekvapením programu bolo vystúpenie kapely Čeňka Žiačeka (autora krásnych obrázkov v básnickej zbierke), ktorý zhudobnil jednu autorkinu báseň a spolu so svojou kapelou ju zahral a zaspieval.
Fot4.JPG

Po oficiálnej časti, autorka spolu s Ivanou Porubskou zarecitovali niekoľko básni z vydanej zbierky. Opäť v nich znelo, že najkrajšie, čo môžeme dať a dostať je milovať a byť milovaný. Z prežitého bolo cítiť búrky a mraky, ale aj to, že potom sa vždy vyjasní a vyjde slniečko. Z toho prebásneného bolo zrejme, že tým najcennejším “trestom”, ktorý od života dostaneme, je byť “odsúdený na lásku”.  Láska zneje v každom Dankinom verši a ona sa rada o tento dar s nami podelila. Takto krásne sa “láska” vyníma na konci básnickej zbierky Odsúdená na lásku, na obálke, v nasledujúcich veršoch:

Do srdca ruže sveta                    
sadím
nech sálajú z knihy
ktorú držíte
hľa ako prevoniava
vesmír
slovíčko - LÁSKA -
Nech krúži navždy
po zemskej orbite

Fot5.JPG

Na záver sme Danke Janebovej všetci zablahoželali k vydaniu krásnej básnickej zbierky. 

fot6.JPG

Potom nasledovala autogramiáda a voľná diskusia s malým pohostením. Samozrejme, kto chcel mohol si kúpiť obidve knihy z Dankinej trilógie.

Záver dňa sme prežili krásne a kus tej stále opakovanej lásky sme si odniesli do svojich domovov.
Všetci sa tešíme na vydanie tretej časti básnickej trilógie. Danke želáme v jej tvorbe ešte veľa úspechov./Autorka fotografii: Marta Novotná/Odkaz na krst prvej knihy Danky Janebovej Moje ruky sú láska:
Nezabudnuteľný sobotný večer v ŠaliPáčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?