Odsúdená na lásku - krst

Autor: Marta Novotná | 12.12.2011 o 8:00 | (upravené 14.12.2011 o 8:21) Karma článku: 7,90 | Prečítané:  1271x

Takmer rok po krste prvej básnickej zbierky Moje ruky sú láska z pripravovanej trilógie, sme sa opäť zišli dňa 9.12.2011 v Šali, v konferenčnej miestnosti Štátneho archívu, kde Danka Janebová krstila svoju druhú zbierku básni Odsúdená na lásku. Zbierka bola vydaná vo vydavateľstve Perfekt. Bolo to milé a nezabudnuteľné stretnutie priateľov a obdivovateľov Danky Janebovej, jej poézie, jej podporovateľov a aktérov programu. Celým programom bolo cítiť silu jej tvorby a silu jej života. Verše odzrkadľovali všetko čo prežila, úsmevy, slzy, lásky, krízy a rozchody, ... Danka otvorila v tejto zbierke svoj vnútorný svet a myslí si, že pocity ľudí sú si veľmi podobné, a to v prežívaní chvíľ vo svojich vzťahoch, lások, kríz a rozchodov. Stotožnenie sa s jej básňami, môže pomôcť pozornému čitateľovi a aj poslucháčovi pochopiť pocity iných a i seba samého.

Po krste básnickej zbierky, ryžou.Po krste básnickej zbierky, ryžou.

Program krstu, medzi hovoreným slovom, sprevádzala šalianska jazzová kapela JAZZPERADO. Programom sprevádzala Ivana Porubská, ktorá v skupine hrala na saxofón.

Fot1A.JPG

Na úvod priblížila tvorbu a život autorky Danky Janebovej, PhDr. Jonasová Anna. 

Fot2.JPG

Autorka pri prezentácii svojej básnickej zbierky, okrem iného povedala, že slová, by nemali slúžiť k ubližovaniu, ale mali by vyjadrovať porozumenie, lásku a priateľstvo a mali by pomáhať. Na konci poďakovala všetkým tým, ktorí sa zaslúžili o to, že mohla túto krásnu knižku vydať.

Fot3.JPG

Krstnou mamou novej básnickej zbierky bola p. Maťašovská, ktorá krstila túto krásnu knižku ryžou. Vo svojom príhovore, so slzami radosti v očiach, povedala, že sa teší z tejto príležitosti. Vyjadrila sa, že vzhľadom na to, že sa narodila v ten istý deň ako autorkina mama, cíti sa ako jej druhá mama.

Fot8.JPG

Milým prekvapením programu bolo vystúpenie kapely Čeňka Žiačeka (autora krásnych obrázkov v básnickej zbierke), ktorý zhudobnil jednu autorkinu báseň a spolu so svojou kapelou ju zahral a zaspieval.
Fot4.JPG

Po oficiálnej časti, autorka spolu s Ivanou Porubskou zarecitovali niekoľko básni z vydanej zbierky. Opäť v nich znelo, že najkrajšie, čo môžeme dať a dostať je milovať a byť milovaný. Z prežitého bolo cítiť búrky a mraky, ale aj to, že potom sa vždy vyjasní a vyjde slniečko. Z toho prebásneného bolo zrejme, že tým najcennejším “trestom”, ktorý od života dostaneme, je byť “odsúdený na lásku”.  Láska zneje v každom Dankinom verši a ona sa rada o tento dar s nami podelila. Takto krásne sa “láska” vyníma na konci básnickej zbierky Odsúdená na lásku, na obálke, v nasledujúcich veršoch:

Do srdca ruže sveta                    
sadím
nech sálajú z knihy
ktorú držíte
hľa ako prevoniava
vesmír
slovíčko - LÁSKA -
Nech krúži navždy
po zemskej orbite

Fot5.JPG

Na záver sme Danke Janebovej všetci zablahoželali k vydaniu krásnej básnickej zbierky. 

fot6.JPG

Potom nasledovala autogramiáda a voľná diskusia s malým pohostením. Samozrejme, kto chcel mohol si kúpiť obidve knihy z Dankinej trilógie.

Záver dňa sme prežili krásne a kus tej stále opakovanej lásky sme si odniesli do svojich domovov.
Všetci sa tešíme na vydanie tretej časti básnickej trilógie. Danke želáme v jej tvorbe ešte veľa úspechov./Autorka fotografii: Marta Novotná/Odkaz na krst prvej knihy Danky Janebovej Moje ruky sú láska:
Nezabudnuteľný sobotný večer v ŠaliPáčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Sudca Hrubala: Neviem, či bol Procházka politická objednávka. Vyzerá to tak

Združenie Za otvorenú justíciu sa zrejme zmení na think-tank.

DOMOV

Kaliňák nechal schátrať ubytovňu pre policajtov. Teraz sa jej chce zbaviť

Ministerstvo zaplatilo 175-tisíc za projekt, ktorý skončil v koši.

KOMENTÁRE

Kto robí Slovensku v Amerike reklamu? Aj statočný pes a splašený medveď

Krajinu často zviditeľnia iba virály.


Už ste čítali?