Praktiky niektorých predávajúcich

Autor: Marta Novotná | 30.11.2011 o 8:00 | Karma článku: 13,26 | Prečítané:  3413x

 V jednu sobotu sme sa vybrali s manželom na nákup do nášho hypermarketu. Nakúpili sme všetko potrebné pre domácnosť, zaplatili sme a vybrali sme sa von. Na chodbe obchodného domu nás oslovili traja mládenci. Ponúkali nám súťaž, ktorá súvisela s predajom nejakých masážnych prístrojov. Podľa nich, tovar so zľavou, ktorú môžeme vyhrať, bude náš pekný vianočný darček. Veľmi sme im nerozumeli, ale neskôr sme porozumeli. Najskôr manžel a až potom ja. Vo všetkom mám rada jasno a keďže v tomto prípade sa mi to zdalo divné, tak som súťaž, predvádzanie tovaru a nákup odmietala. Snažili sa nás presvedčiť, že práve pre nás, dôchodcov, bude takýto prístroj veľmi užitočný. Ja však, po skúsenostiach s rôznymi predajcami, takémuto predaju na ulici, neholdujem. Napriek tomu, som sa takmer dala oklamať.

 Autor obrázka: Novotná Marta

Ujal sa nás najmladšie vyzerajúci, sympatický mládenec. Začal tým, že boli už aj v iných mestách, ale nikto tam nevyhral, takže máme šancu my. Ich podmienkou na súťaž bolo, aby sme nakupovali v tomto hypermarkete, a preto chceli vidieť náš účet za nákup. Čudovala som sa, ale myslela som si, že snáď majú s obchodom nejakú zmluvu. Môj manžel, vtipkár, sa usmieval a s týmito mládencami žartoval. Vôbec sa nedal núkať a vytiahol si z ponúkaného vejárika obálok. Odmietala som sa zúčastniť ich hry. Za pomoci môjho manžela, ma mládenci presvedčili, a tak som si aj ja jednu vybrala.

Obálky sme mali otvoriť až na pokyn chlapcov. Ponúkli nám, aby sme si sadli do pripravených kresiel s namontovanými masážnymi vankúšmi. Vyspovedali nás, aké máme zdravotné problémy s pohybovým ústrojenstvom. Vychválili nám masážne prístroje, ktoré boli švajčiarskej výroby a mali zamontované nejaké lávové kamene, ktoré trením masírovali, ohrievali a aj uvoľňovali chrbticu. Tvrdili, že ten prístroj je veľmi vhodný na naše zdravotné problémy a  pomôže nám.

Nechcela som nič skúšať.  Manžel sa hneď posadil do kresla a vtipkoval. Aj tento raz ma presvedčil a ja som sa posadila do kresla. Tvrdil, že za vyskúšanie nič nedám. Masážny stroj nám masíroval chrbticu, resp. nás hrubo prevalcovával. Nerobilo mi to dobre, hoci som pocítila aj to sľúbené teplo. Hneď som vyjadrila svoje pocity nahlas.

Pri masírovaní sme si otvorili vybrané obálky. Manžel mal na úzkom papieriku napísané: “Nevyhrávate” a na mojom stálo: “Vyhrávate 150,- eur + darček. Blahoželáme.” Zostala som v rozpakoch a mala som divný pocit. Vôbec som sa netešila, tak ako pri iných výhrach. Manžel sa usmieval a vraj sa mám rozhodnúť sama. Mladík mal radosť aj za mňa a presviedčal ma, že to budeme mať krásny darček k Vianociam, pod stromček.

Sadol si vedľa mňa, vybral objednávku a zmluvu a pýtal odo mňa občiansky preukaz. Zalovila som rozpačito v kabelke, ale hneď som sa zháčila. Veď, cudziemu človeku nedám do ruky môj občiansky preukaz. Napadlo ma, že ani nevieme koľko ten prístroj stojí . Zaujímavé, že sme dostali od neho kopu informácii, ale o cene nepadlo ani slovo. Tak som sa hneď na to spýtala. Mládenec mi odpovedal, že normálne stojí 400,- eur, ale ja som vyhrala zľavu, a tak zaplatím len 250,- eur. Okrem toho dostanem od firmy darček, vraj asi v hodnote 50,- eur. Tak ako obyčajne, prerátala som si to všetko na koruny a zistila som, že sú to, aj napriek zľave, veľké peniaze pre naše dôchodcovské vrecká. Vlastne mi tá masáž nerobila dobre. Hneď som to oznámila predávajúcemu. Videla som, že posmutnel.

Práve vtedy sa objavili aj jeho kolegovia. Mladík im oznámil, že som to vyhrala, ale vôbec si neuvedomujem aké veľké šťastie ma postretlo a že výhru odmietam. Začali ma prehovárať aj oni. Argumentovali, že roztrhali kvôli nám všetky obálky s lístočkami a už iné nemajú pre možných, ďalších súťažiacich. Bolo mi to jedno. Čudovala som sa sama sebe, že ma na také niečo vôbec nahovorili, a to som ešte všeličo nevedela.

Manžel vstal z kresla a oznámil, že to nevezmeme. Vypýtal si od nich adresu na webovú stránku ich firmy, iné kontakty a adresu na ich firmu. Poznamenal, že najskôr si prezrieme ich internetovú stránku, a potom uvidíme. Pokúšali sa nás ešte presviedčať. Vraj, takouto objednávkou prídeme o zľavu. Nevadilo nám to.

V aute mi manžel prezradil, že on videl ako mi tú obálku podsunuli, preto vtipkoval a smial sa. Nemal v úmysle niečo od nich kupovať a robil si z nich žarty. Hnevala som sa na neho, lebo kvôli nemu som na tú komédiu pristúpila. Uznávam, bola som sama na vine, lebo som sa nechala takto naťahovať. Samozrejme, že môj hnev netrval dlho.
Doma sme hneď prezreli webovú stránku firmy predávajúcich mládencov a zistili sme, že ozaj je tam taká firma, ktorá predáva masážne vankúše a aj iné prístroje. No aj tak, cena prístroja sa nám zdala nadhodnotená. Myslím si, že to nie my, by sme mali darček na Vianoce od nich, ale oni od nás.

Toto bolo ponaučenie pre mňa a rada by som to dala do pozornosti aj vám. Je predvianočné obdobie a čakajú nás ešte mnohých nákupy. Na takýchto “obchodníkov”, čo nám ponúkajú zľavu z tovaru ako výhru a ktorí nám ju nenápadne vložia do ruky, len aby tovar predali, môžeme v našich hypermarketoch a aj na uliciach ešte natrafiť. Z titulu predaja výrobkov a aby zarobili sú ochotní urobiť čokoľvek.   

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?