Výborný nákup alebo nie je kvet ako kvet

Autor: Marta Novotná | 15.9.2011 o 19:15 | Karma článku: 8,02 | Prečítané:  1378x

Boli sme na domácom pikniku u známych. Rozoberali sme všeličo a reč prišla aj na to, že kto si vie čím urobiť radosť. Išlo hlavne o to, čím si vylepšíme náladu, keď nás naša polovička alebo niekto iný nahnevá. Mudrovali sme jeden cez druhého a každý mal iný liek na radosť. Zhodli sme sa, že to závisí od človeka aký je a čomu dáva prednosť. Možnosti je milión. Niekto sa vyberie do kina, divadla, na koncert, niekto siahne po výbornej knihe, iný zasa športuje, hrá na hudobnom nástroji alebo spieva. Sú aj takí, ktorí kutia venujú sa domácim prácam alebo radi pečú a varia. Už aj predtým som od jednej známej počula, že keď ju doma nahnevajú vezme kabelku a ide si niečo pekné na seba kúpiť. Na tomto domácom žúre mi moje priateľky potvrdili, že aj oni radi nakupujú a rady si tým vyplnia voľnú chvíľu. Vraj si spoja príjemné s užitočným. Zároveň nás pobavili príbehom z ich spoločného nakupovania v jednom bratislavskom obchodnom dome.

Thilandsia voľne položená na kmeni stromuThilandsia voľne položená na kmeni stromuAutor fotografie: Marta Novotná

V Evkinej kúpeľni, v rohu vane, stál pekný kvet v črepe, so špicatými listami a pripomínal mi Thilandsiu v črepníku. Spýtala som sa priateľky Evky, že či sa mu v kúpeľni darí?
Vysvetlila som jej, že sa pohrávam s myšlienkou, že by som si dala do kúpeľne živý kvet, ktorý znáša vlhko. Mám takú Thilandsiu (viď. foto v úvode), ktorá nemusí byť ani zasadená v kvetináči, ale môže byť uložená len na stromovej kôre a žije len zo svetla a sem-tam ju treba postriekať alebo uložiť do vody s troškou hnojiva. Mám rada kvety a rada ich pestujem v celom byte. Evka mi so šibalským úsmevom povedala, že sa kvietku v kúpeľni veľmi darí a nemusí ho ani veľmi zalievať. Pritom si veselo vymenili pohľady s druhou priateľkou Ľudkou.

Ani som veľmi nemusela vyzvedať, že čo znamenajú tie šibalské pohľady, už mi Evka vyrozprávala ich príbeh z nákupu v jednom obchodnom dome v Bratislave. Aj oni sú nadšenkyne nakupovania a radi si nejakým dobrým nákupom urobia radosť.

V obchodnom dome preberali tovar z regálov obchodného domu a hodnotili, porovnávali a všímali si, či je to aj cenovo prijateľné. Evkina rodina práve postavila nový rodinný dom, a tak okrem oblečenia sa zameriavala aj na doplnky do bytu.

Prešli celým obchoďákom a dostali sa do časti, kde predávali kvety. Aj tieto riadne poprezerali a ohodnotili a nakoniec sa rozhodli kúpiť jeden kvietok v črepe, do kúpeľne. Bol to kvet, ktorý sa podľa jej vyjadrenia, veľmi hodil do tejto časti bytu. Kvet tvorili len zelené špicaté listy a zdalo sa, že tá vlhkosť nebude kvetu v kúpeľni vadiť. Priateľky sa vrátili z výletu a nákupov spokojné a rozišli sa do svojich domovov.

Naša priateľka Evka postavila nový kvietok do rohu vane. Starala sa oň a veľmi málo ho sem-tam poliala vodou. V kúpeľni bolo vlhko, a tak ho nemusela veľa máčať. Bola spokojná, lebo kvet bol stále rovnako pekný. Darilo sa mu.

Raz sa veľmi ponáhľala do práce a vyliala do črepníka viac vody ako inokedy.
Po návrate z práce, išla do kúpeľne a čudovala sa, že v kvetináči je ešte stále voda. Vzala kvet do ruky a skúsila hlinu, aby zistila, prečo voda neodtiekla do misky. Chi, chi,..., ale sa prekvapila. Zistila, že kúpila niečo iné ako si myslela. Miesto hliny bola v kvetináči umelá hmota a miesto živého kvetu stál na vani umelý kvet, ktorý bol na nerozoznanie od živého. Evka sa od rehotu posadila na podlahu a slzy jej od smiechu kvapkali dole. Veľmi dobre sa na sebe zabávala a spomínala na to ako dlho kvety s Ľudkou preberali, ohmatávali a hodnotili. Ani jedna neprišla na to, že je to umelé.

Zavolala Ľudku, ale neprezradila jej, na čo prišla. Klebetili o všeličom a aj sa dohovárali na ďalších nákupoch. Vtedy sa Ľudka, medzi rečou spýtala, či ten kvet v kúpeľni ešte žije a ako tam vyzerá? Evka jej so šibalským úsmevom odpovedala, že sa kvet do kúpeľne veľmi hodí a že veľmi dobre kúpili. Vraj, ho netreba polievať a je viac ako živý.
Evka sa evidentne zabávala, ale Ľudka si to vôbec nevšimla. Evka neustále žartovala na účet ich nákupu. Keď Ľudka neporozumela, vyšla Evka s farbou von a všetko Ľudke porozprávala. Ľudka sa rozchichotala a tiež sa na ich nákupe dobre zabávala. Nechcela tomu vôbec veriť, že ten kvet je umelý. Veď, sa ho dotýkali. O niekoľko dní sa ešte stále neveriacky, prišla sama presvedčiť, či si z nej Evka nerobí žarty.

Myslím, že sa odvtedy obidve priateľky poučili a keď niečo kupujú nielen hmatajú a klebetia, ale aj čítajú a pýtajú sa. Hoci, neviem, či ten výber umelého kvetu do kúpeľne, nebol pre Evku vhodný. Aspoň nemusí polievať.
Aj vaše hobby je nakupovanie? Aj vy ste niekedy nakúpili to, čo ste nechceli?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?