Neľahký život Alicky, okorenený činmi darebákov v našej spoločnosti

Autor: Marta Novotná | 7.7.2011 o 8:30 | Karma článku: 11,09 | Prečítané:  1821x

Niekedy je to ťažké pre človeka, čo mu osud na plecia naloží, najmä, keď má veľké zdravotné problémy a je od mala invalidný. Napriek tomu musí pracovať a začleniť sa do spoločnosti, aby mohol vôbec existovať ako riadny človek. Nestačí, že má tieto problémy, osud mu nie je naklonený a zdoláva jednu prekážku za druhou a isto ťažšie ako zdravý človek. Mnohé problémy by pre človeka nemuseli existovať, keby medzi nami nežili darebáci, ktorí nám otravujú život. Osudom jednej invalidnej, ale napriek tomu veľmi dobrej, húževnatej a pracovitej ženy, Alicky, bývalej kolegyne, sa budem v tomto článku zaoberať.

 Autor obrázka: Novotná Marta

Pracovali sme spolu viac ako rok v jednej chránenej dielni, ktorá podľa nášho zakladateľa mala mať úspešnú budúcnosť. Nebolo to tak a viac ako po roku nás náš zamestnávateľ prepustil pre zrušenie firmy. Bola to pre nás katastrofa, a o to väčšia, že sme nedostali vyplatené mzdy za štyri mesiace a odvody za päť mesiacov, atď. Sľubná budúcnosť dvadsiatych invalidov sa akoby zastavila a nastali problémy, a to nielen existenčné. O problémoch firmy budem písať niekedy inokedy, ale teraz chcem poukázať čiastočne na osud našej kolegyne Alicky. K jej doterajším existenčným, zdravotným  problémom sa pridružili aj ďalšie, ktoré poznačili jej život.

Nikto si nevie predstaviť ako často musela Alicka prekonať samu seba, aby mohla pracovať a priniesť sebe a synovi zárobok. Všetko čo mala si zarobila vlastnými rukami a hlavou. Cez deň pracovala a v noci bola napojená na dýchací prístroj, aby prežila. V kolektíve bola šťastná a obľúbená. Na jej psychické zdravie veľmi dobre vplýval pobyt v práci a istotne to vplývalo aj na jej celkový zdravotný stav.

Alicka žije so synom, tínedžerom. Je šťastná, že ho má, hoci prišiel na svet veľmi ťažko a pod dlhodobým dohľadom lekárov, vzhľadom na jej zdravotný stav. Lekári jej neodporúčali mať dieťa. Napriek všetkým ťažkostiam porodila a je rada, že ho má a robí jej radosť. Prekonali veľa úskalí a žili veľmi skromne. V tomto roku úspešne skončil učňovskú školu a keďže mu učenie ide, chystá sa aj ďalej. Na margo toho Alicka hovorí, že sa nesnaží zbytočne a že život jej prináša akúsi satisfakciu vo forme snaživého a dobrého syna.

 Práve v období, keď si Alicka našla v neďalekej firme brigádu a jej syn úspešne robil skúšky, do jej bytu sa už po druhýkrát vlámali nejakí darebáci. A to ešte netušila, že nebola jediná, ktorú v schodišti v ten deň vykradli. Takú istú neželanú návštevu mal aj jej sused na treťom poschodí. Podrobnosti o tejto lúpeži Alicka nevie.

Cez obed chodí Alicka domov, a tak išla aj v tento deň. Chcela strčiť kľúč do dverí a akosi tam nešiel. Hneď jej to došlo. Boli tu nevítaní hostia. Mala už skúsenosť. Prvýkrát ju vykradli asi pred rokom, keď pracovala s nami.

Zavolala na políciu. Policajti tam o chvíľu boli. So zámkom si nevedeli poradiť, a tak rozhodli, že tu nejde o lúpež, ale že má Alicka pokazený zámok. Presvedčili ju nech zavolá radšej zámočníka a odišli. Tak aj urobila.

Zámočník dvere otvoril a hádajte, čo Alicka vo svojom malom byte uvidela? Hotovú spúšť. Nemala veľa nábytku a vecí, ale takmer všetko bolo pootvárané, šuplíky a posteľ poprevracané. Hneď si všimla, že jej chýba notebook, zlatá retiazka, prsteň, atď., darčeky od súrodencov, rodičov a priateľov. V synovej, malej izbičke to vyzeralo podobne. Zistila, že mu ukradli malé úspory. Slzy ju zaliali a celá sa klepala. Musela sa však vzchopiť a premýšľať. Pritom si uvedomila, že ako dobre, že nebol syn v čase lúpeže doma, lebo by istotne ešte spal v posteli. Nechcela si ani domyslieť, čo by sa mohlo stať.

Zavolala znova policajtov a všetko im poukazovala a vysvetlila, že čo jej a synovi tí darebáci, vzali. Policajti sa akosi okúňali a Alicke vysvetľovali: “Pani Kováčová, viete, tých zlodejov aj tak nemáme šancu odhaliť a je zbytočné, aby ste podávali trestné oznámenie. Nie je to taká hodnota a tie veci vám aj tak nevrátia.”  Alicka, ani nerozmýšľala a súhlasila a trestné oznámenie nepodala.

Po prepustení zo zamestnania a po nesplnených sľuboch, ktoré sme dostali, je to pre nás invalidov ťažké. Preto sme sa akosi zomkli a pomáhame si navzájom, aby sme prekonali samotu a beznádej. Tak aj v tomto prípade, sa Alicka obrátila na nás a informovala nás, čo sa jej prihodilo. Boli sme ochotní jej v hocičom pomôcť. Vysvetlila som jej, že zle urobila, že nepodala trestné oznámenie. Tým zakrývame podlé činy našich spoluobčanov a nenútime policajtov pracovať.

Čudovala som sa konaniu našich policajtov. Pre nich ako sa vyjadrili, tá ukradnutá hodnota nie je veľká. Pre usilovnú a invalidnú Alicku, ktorá má malý invalid a sem-tam si k tomu nájde prácu, brigádu a ešte slabo platenú, to má veľkú hodnotu. U nej takúto vlámačku riešili a nevyriešili už druhýkrát. Zlodeji si tam chodia ako na výlet. Nie je to hrozné, že človek nevie, čo ho prekvapí doma? A to je jedno či je invalid alebo nie.

Ako sa stavajú policajti k svojím povinnostiam? Takýmto presviedčaním ľudí, akoby dopredu hovorili, že aj tak nič nevyriešime, tak načo trestné oznámenie. Okrem toho, tu hrá svoju rolu alibizmus. Do štatistiky vyriešených prípadov a hlásení, by museli zapísať, že jedna vlámačka nie je objasnená. To by im isto kazilo priemer.
Zo skúsenosti viem, že to nie je jediná vlámačka neobjasnená. Dvakrát nám vykradli pivnicu a naším dvom známym chatu, a to bol iný lup ako u Alicky. Neviem, či to je nejaká móda na polícii, ale našich mužov tiež presviedčali, že netreba podať trestné oznámenie,... Naši chlapi sa nedali policajtmi presvedčiť a podali trestné oznámenie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?