Prasklina na nožičke

Autor: Marta Novotná | 22.3.2011 o 8:00 | Karma článku: 8,84 | Prečítané:  1980x

Nikto nevie, kto to neprežil, čo si prežijú rodičia, keď si jediný, ročný synček ublíži a potom behajú po lekároch. Aj lekári na pohotovosti sú len ľudia a netrafia sa vždy na prvýkrát do diagnózy. Lekári, miesto röntgenu celej nožičky urobili len röntgen dolnej časti, lebo nožička bola opuchnutá dole. Nikto na to neprišiel, že tam, kde je kosť, nejako zvlášť ani noha opuchnúť nemohla. A tak sa malý trápil ešte ďalší týždeň. Rodičia mysleli, že kým lieky zaberú, musia tomu dať nejaký čas. Veď malého prehliadali odborníci a rodičia im verili a ich rady poslúchali. Ale to bola chyba. Neskôr sa museli obrátiť o radu k inej lekárke, ktorá napriek týždňovému oneskoreniu, stanovila správnu diagnózu. Pri takýchto problémoch rada pomôže mladým rodičom starká, tak ako v tomto prípade. A tu je príbeh, ktorý mi vyrozprávala jedna známa stará mama.

Zazvonil telefón a mama počula: “Mami, sme na pohotovosti. Malý má na priehlavku opuchnutú nožičku a nevie na ňu stúpať.”  “Čo sa mu stalo?” spytuje sa mama. “Spadol.” odpovedá dcéra a ďalej pokračuje: “ Malý chodil okolo postieľky a ja som sa načiahla do chladničky po jogurt. Vtom spadol. Mne sa zdalo, že si udrel hlavičku, a tak som si ho pritúlila k sebe a prestal plakať. Až neskôr poobede, keď som ho obliekala a vyzliekala, plakal znova. Pri kúpaní, som zistila, že má priehlavok opuchnutý a keď som sa mu toho miesta dotkla plakal.” “A čo na to lekár?” spytuje sa mamka. “Ešte neviem, lebo ešte je s Jarkom na röntgene. Potom Ti zavolám.” odpovedá dcérka.

Stará mama bola nervózna. Čo sa stalo jej malému vnúčikovi, ktorý ledva začal chodiť. Stále nad tým rozmýšľala. Vtom zazvonil telefón. To bola dcéra a oznamovala, že malý má nožičku len udretú. Dostal nejaké lieky a idú domov. Stará mama sa tiež uspokojila. Takýchto pádov ho čaká v živote ešte viac. Veď aj ona si s dcérou a synom takých patálii užila.

Stará mama sa zaujímala  o vnúčika takmer každý deň. Dcéra však nebola úplne spokojná, lebo malý si tú nožičku akosi šetril a plakával. O týždeň znova zavolala: “Ahoj mami! Museli sme ísť k inej lekárke, lebo malého tá nožička bolí. Lekárka mu dala zröntgenovať celú nožičku, nielen dolnú časť ako pred týždňom na pohotovosti. Zistila, že mal pod puzdrom, na kosti, kúsok nad priehlavkom, malú puklinu. Nožičku mu, od kolienka po priehlavok, dali do dlahy. O pár dní mali  prísť na sadru.” Starká malého ľutovala a začudovala sa chybnému verdiktu lekárov na pohotovosti.
Po chvíľke mlčania sa dcéra spýtala: “ Nemôžeš pricestovať? Lekárka povedala, že pokiaľ má tú dlahu, nech na tú nožičku veľmi nestúpa. Poprosila by som ťa, aby si na neho prišla dávať pozor.”

Čo by starká neurobila pre svoje vnúča a dcérku. Všetky starké, ale aj všetci starkí, sú už raz takí. Radi pomôžu, keď môžu. Starká sa zbalila a odcestovala k dcére do mesta. Tešila sa na nich.

Dcéra jej potom všetko vyrozprávala. Vraj, malého nožička bolela, ale ešte aj bolí. Veď správny verdikt lekárov trval dva týždne. Na pokyn lekárky dávala dcérka synčekovi Panadol. Malý plakával, keď ho obliekali alebo vyzliekali. Dospelí sa ani nečudovali, veď kto mal zlomeninu, tak vie ako to bolí. A vnúčik ešte nevedel povedať, že čo je s ním.

Prišiel deň, keď bol malý objednaný na sadru. Tatínko nešiel do práce a spolu s mamičkou išli s malým do nemocnice. Po zasadrovaní už bolo lepšie a malý sa začal opierať aj o zasadrovanú nožičku. Po zasadrovaní lekárka poučila rodičov, že malý bude sám vedieť, čo má robiť a ako sa vyrovná so sadrou. Vraj, nech to nechajú na neho.

Malého prestala nožička bolieť. Nosil sadru dva týždne a potom mu ju dali dole. Ale nejaké zvláštne problémy s chodením nemal. Dokonca sa naučil aj kolenkovať, čo dovtedy nevedel. Hovorí sa, že všetko zlé, býva na niečo dobré. Teraz už chodí ako veverička a je z neho veľmi “veľký” malý šibal. Je potešením celej rodiny.
Stará mama konečne mohla odcestovať domov, lebo aj starký ju potreboval.

Starkí, ale aj celá rodina bola rada, že to nedopadlo horšie a že sa nejednalo o niečo iné, ale len o nožičku...
Zlyhal ľudský faktor, ale našťastie iný, dôslednejší odborník chybu napravil.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?